Knižnica Trenčianskeho múzea sa môže pochváliť bohatým fondom vzácnych historických tlačí. Súčasťou jej fondu je aj Babylonský Talmud z konca 18. storočia. Kniha však už nebola v dobrom stave. Pred časom sa preto zaradila medzi štyri diela, ktoré prešli niekoľkomesačným odborným reštaurovaním.
Talmud predstavuje najdôležitejší náboženský text a základné dielo judaizmu. Ide o najvýznamnejší súbor židovského zákona a tradícií. „Je to monumentálne dielo, ktoré počas mnohých stáročí zachytávalo diskusie rabínov,“ priblížila knihovníčka Trenčianskeho múzea Alica Krištofová. Vydať Talmud v 18. storočí ale nebolo pre tlačiarov jednoduché - jednak pre zásahy zo strany cenzúry, keďže išlo o jednu z najprenasledovanejších kníh v dejinách. Ďalšou prekážkou boli aj rôzne zákazy a obmedzenia, ktoré sa týkali židovskej komunity. „Preto sa tlačiari uchyľovali k tomu, že vydávali Talmud po jednotlivých traktátoch. Aj ten náš bol vydaný takýmto spôsobom, pričom obsahuje tri traktáty,“ doplnila Krištofová.
Súčasťou knižničného fondu múzea je aj zbierka judaík, keďže v Trenčíne fungovala veľká a dobre usporiadaná židovská komunita. Niektoré diela tak zrejme pochádzajú od jej jednotlivých členov. „Väčšinou sú to židovské náboženské knihy, ktoré sa volajú machzor, pričom boli vydávané k jednotlivých židovským sviatkom,“ vysvetlila Alica Krištofová. V zbierka majú aj dva Talmudy. Jeden z nich prešiel pred časom odborným reštaurovaním, keďže kniha už mala poškodený obal aj väzbu. Dielo pochádza ešte z konca 18. storočia, kedy ho vydali u veľmi významného cisársko–kráľovského dvorného kníhlačiara Jozefa Hrašanského, ktorý bol rodákom Z Oravy. Kedy a kde bol vydaný druhý Talmud, ktorý vlastní Trenčianske múzeum, nie je jasné. „Kniha je silno poškodená, vykazuje známky popálenia ohňom, čiže u nej nevieme určiť, kedy bola vytlačená. Predpokladám ale, že by mohlo ísť o začiatok 18. storočia,“ myslí si knihovníčka Alica Krištofová.
Okrem Babylonského Talmudu prešli obnovou aj ďalšie tri vzácne diela – Katolícka postila, ktorá patrí medzi najvzácnejšie tlače 16. storočia, historické a geografické dielo od holandského spisovateľa a lekára Olferta Dappera (1636-1689), ktoré opisuje dejiny južnej časti antického Grécka, a Rímsky misál, najznámejšia a najpoužívanejšia liturgická kniha katolíckej cirkvi. Zreštaurované diela sú už aktuálne dostupné k odbornému bádaniu v knižnici Trenčianskeho múzea.
Zdroj fotografie: Trenčianske múzeum