Vyhlasujeme zbierku na obnovu trenčianskej synagógy

Zobraziť v aktualitách

Trenčianska synagóga zažila v roku 2020 historický moment – zaradila sa medzi pamiatky, ktoré boli podporené z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. Získané financie však nebudú stačiť na kompletnú rekonštrukciu tejto viac ako 100-ročnej budovy. Celková suma oprávnených nákladov je milión eur, vďaka takzvanému “nórskemu“ projektu ale dokážeme obnoviť len asi polovicu interiéru. Výrazné zvýšenie cien stavebných materiálov a prác v dôsledku pandémie nám ešte viac sťažilo vstupnú pozíciu a naše plány sme preto museli okresať.

 

Sme ale presvedčení, že synagóga by sa mala opäť zaskvieť vo svojej plnej kráse. Je to stavba nielen s jedinečnou architektúrou, ale aj so silným príbehom, ktorý chceme v budúcnosti priblížiť verejnosti. Po obnove majú tieto priestory slúžiť ako kultúrne centrum, v ktorom sa budú konať koncerty, výstavy, workshopy a mnohé ďalšie podujatia. Opäť otvoríme svoje brány a naším cieľom je, aby sa synagóga stala dôstojným stánkom pre kultúrne dianie, ktoré presiahne hranice krajského mesta. Na kompletnú rekonštrukciu priestorov tejto národnej kultúrnej pamiatky ale potrebujeme vašu pomoc.

 

ŽNO Trenčín preto vypisuje zbierku, ktorej výťažok je určený na obnovu trenčianskej synagógy. Veríme, že vďaka príspevkom ľuďom, ktorí si vážia našu históriu a architektúru, dokážeme vrátiť tejto významnej pamiatke opäť jej dôstojnosť.

 

Ak sa rozhodnete zapojiť sa do zbierky, svoje príspevky môžete posielať na účet Židovskej náboženskej obce: SK 23 1100 0000 0029 4604 9461

 

Variabilný symbol: 42278961

 

Do poznámky, prosím, uveďte: Zbierka na synagógu. Pokiaľ sa rozhodnete byť na zozname darcov, tak aj vaše meno.

 

Zoznam darcov bude zverejnený a po dokončení rekonštrukcie ho sprístupníme v priestoroch synagógy.

 

Ďakujeme.