V Trenčíne pribudli v júli 2023 prvé dva Kamene zmiznutých. Pripomínajú pamiatku Dezidera a Irmy Löwenbeinových, ktorí boli v roku 1942 odvlečení do pracovného tábora vo Vyhniach, pričom následne obaja zahynuli. Kamene inštalovali do chodníka na Vajanského 19, v blízkosti dnešného Okruhového domu armády. Nejde o náhodný výber, práve na tomto miete totiž kedysi manželia bývali.
Okruhový dom armády patrí medzi dominantné stavby v centre Trenčína. Kedysi na jeho mieste stáli rodinné domy, pričom jeden z nich patril manželom Löwenbeinovým. Aj do ich života výrazným spôsobom zasiahla druhá svetová vojna. Svoj domov museli opustiť a ich životná púť sa skončila predčasne. Ich synom - Jozefovi a Ladislavovi, sa však podarilo emigrovať do Spojených štátov amerických. Vnuci pátrali po osude svojich predkov.
„Vnuci Dezidera a Irmy Löwenbeinových – David a Wayne Loganovci – nás oslovili, či by sme im vedeli pomôcť s prípravou Kameňov pre svojich prapredkov. Vedeli len, že v Trenčíne stál dom ich starých rodičov. Mali len jednu fotku toho domu, pred ktorým boli odfotení aj ich starí rodičia. Podľa tej fotky sa nám podarilo spolu s ďalšími Trenčanmi vypátrať miesto, kde ten dom stál. Zároveň sa nám podarilo potvrdiť tragické udalosti z čias 2. svetovej vojny. Ten príbeh je zhmotnený v tých dvoch pamätných kameňoch, prvých v Trenčíne. Veríme, že ich tu bude viac, pretože za čias Slovenského štátu zmizlo odtiaľto asi tisíc našich spoluobčanov,“ uviedol Juraj Bakoš z občianskeho združenia Antikomplex.sk, ktoré začalo Kamene zmiznutých osádzať na Slovensku v roku 2012.
„Obyčajne sa to deje s tichým súhlasom samosprávy mesta alebo obce. Trenčín je ale výnimočný, pretože predstavitelia mesta do procesu aktívne vstúpili a adoptovali si tú myšlienku aj tie kamene, ktoré pripomínajú, že k tým najväčším tragédiám dochádzalo v uliciach, po ktorých denne chodíme, v časoch, ktoré si živo pamätajú naši starí rodičia. Žiaľ, k útokom z nenávisti dochádza aj dnes. Tak ako pred 80 rokmi, aj dnes stačí málo a z týchto tragédií môže byť opäť mrazivá každodenná realita. Aj preto je cieľom projektu Kameňov zmiznutých naše spoločné „zakopnutie“ o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak, ako v období nacistického režimu,“ doplnil Juraj Bakoš.
Priestor, kde sú umiestnené kamene, prejde v najbližších dvoch rokoch rekonštrukciou. „Postaráme sa o to, aby toto miesto bolo ľuďom na očiach, aby mali možnosť sa tu zastaviť a zamyslieť. Radi podporíme aj osadenie ďalších Kameňov zmiznutých Trenčanov,“ povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček.
Osud rodiny, ktorý kamene v Trenčíne pripomínajú, je podobný osudu stoviek obetí holokaustu z krajského mesta. „Z dvojtisícovej židovskej náboženskej obce sa vrátilo asi 200 ľudí. Obaja zahynuli a zahynula i celá ich široká rodina. V synagóge máme tabule na pamiatku obetí holokaustu z Trenčína a okolia a sú tam aj členovia rodiny Löwenbeinových, dohromady asi desať ľudí, ktorých príbuzenské vzťahy nepoznáme, ale pátrame po nich,“ povedala predsedníčka Židovskej náboženskej obce Trenčín Oľga Hodálová. V synagóge zároveň pripravujú expozíciu,ktorá priblíži príbehy týchto ľudí. „Chceme zachytiť všetko, čo sa dá,“ upozornila.
Stolpersteine - Kamene zmiznutých sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga, ktorý s touto myšlienkou prišiel v roku 1992 a vyrába ich doteraz. Samotný pamätník – Kameň, je osadený priamo pred domom obete a pozostáva z betónovej kocky osadenej v dlažbe, ktorá na vrchu nesie mosadznú tabuľku s menom obete. Obsahuje aj ďalšie známe informácie, ako je rok narodenia a okolnosti tragédie, vrátane smrti. Väčšina z nich je venovaná Židom, no ďalšie u nás pripomínajú odbojárov a politických odporcov, chystajú sa tiež kamene na pamiatku Rómov.
Kamene zmiznutých sa dnes nachádzajú v takmer všetkých krajinách, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované nacistami. Gunter Demnig ich dlho osádzal osobne, no s rastúcim vekom časť týchto aktivít prenecháva dobrovoľníkom. V súčasnosti sa počet osadených Kameňov zmiznutých v 30 krajinách blíži k číslu 100 000, čo robí zo Stolpersteine najväčší decentralizovaný pamätník v Európe.