V rámci úvodnej konferencie sme predstavili projekt novinárom

Zobraziť v aktualitách

Trenčianska synagóga otvorila po dlhej dobe svoje dvere pre novinársku verejnosť. V jej priestoroch sa 2. júna 2021 konala úvodná konferencia projektu obnovy tejto unikátnej stavby. Priestory, ktoré sa čoskoro dočkajú renovácie, si boli pozrieť veľvyslanec Nórskeho kráľovstva na Slovensku, zástupkyne ministerstva investícií, predstavitelia miestnej samosprávy, Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne aj Krajskej organizácie cestovného ruchu, ktorí sa postupne prihovorili novinárom. Podujatie sa konalo za prísnych protipandemických opatrení.

 

„Je to pre mňa mimoriadny deň a je to tiež mimoriadny deň pre toto miesto, ktoré svojou architektúrou a históriou ďaleko presahuje hranice Slovenska,“ povedala na úvod konferecnie predsedníčka Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Trenčín Oľga Hodálová. O obnovu synagógy sa totiž členovia obce snažia už dlhodobo, doteraz však boli problémom financie. Napokon sa podarilo aj tento problém vyriešiť - viac ako 100-ročná budova zaradila medzi pamiatky, ktoré boli podporené z Grantov EHP a zo štátneho rozpočte v rámci programu Kultúra. ŽNO získala takmer 900-tisíc eur, pričom celkové oprávnené náklady celého projektu sú viac milión eur. „Verím, že sme na začiatku dlhého procesu, ktorý bude viesť ku kompletne vynovenej synagóge. Táto budova si to zaslúži. Pred nami je množstvo práce, ale náš cieľ je jasný – vrátiť synagóge jej pôvodnú krásu a dôstojnosť,“ doplnila Oľga Hodálová.

 

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Nórskeho kráľovstva na Slovensku Terje Theodor Nervik pripomenul, že v rámci prechádzajúcich programovacích obdobia finančne podporili obnovu dvoch synagóg - v Žiline a Bardejove. „Tieto prekrásne budovy boli zrekonštruované a slúžia verejnosti pre kultúrne a spoločenské aktivity. To je tiež cieľom projektu v Trenčíne sprístupniť - obnovenú synagógu pre návštevníkov a turistov, umožniť im vychutnať si architektúru a zažiť kultúrne, vzdelávacie a spoločenské aktivity v tomto krásnom prostredí,“ skonštatoval.

 

Obnova trenčianskej synagógy je jedným z 19 projektov, ktorým sa podarilo získať finančnú podporu z Grantov EHP. Celkovo sa medzi ne prerozdelí zhruba 16 miliónov eur. Podľa vedúcej oddelenia správy programov z odboru Grantov EHP a Nórska Jany Dackovej bola „Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne“ druhým najúspešnejší projekt v rámci hodnotenia. Očakávania zo strany správcu programu sú preto veľké. „Projekt bol hodnotený ako veľmi dobre pripravený, logický, jeho výsledky zabezpečia nielen dobre zreštaurovanú kultúrnu pamiatku: židovskú synagógu, ktorá má v dnešnej dobe čoraz väčší význam z dôvodu stúpajúceho radikalizmu a antisemitizmu, ale plánované aktivity môžu obohatiť poznatky o kultúrnom dedičstve, hmotnom aj nehmotnom, a zabezpečiť ich adekvátnu prezentáciu,“ povedala Jana Dacková.

 

Trenčiansku synagógu navrhla dvojica architektov - Richard Scheibner a Pál Hugo. Ich architektonická predstava bola v rokoch 1912 – 1913 zhmotnená vďaka trenčianskym stavebným podnikateľom – Bélovi Niegreiszovi a Albertovi Fuchsovi. V čase vzniku bola jednou z najväčších stavieb svojho druhu na našom území. Dodnes výrazne dotvára urbanizmus mesta a charakteristickými kupolovými strechami tvorí jednu z dominánt Mestskej pamiatkovej rezervácie Trenčín. Reprezentuje kvalitný príklad architektúry inšpirovanej byzantským a maurským staviteľstvom, v kombinácii s dekoratívnymi prvkami súdobých umeleckých prúdov – secesie a Art Deco.