Trenčianska synagóga svieti dočasne nazeleno, podporuje tak konferenciu o zmene klímy

Zobraziť v aktualitách

Prezidentský palác, Univerzita Komenského, Bojnický zámok, ale aj synagóga v Trenčíne dočasne zmenili farbu svojho osvetlenia. Významné budovy takýmto spôsobom podporili konferenciu OSN o zmene klímy, známej ako COP26, ktorá sa v nedeľu 31. októbra začala v Glasgowe. Lídri z celého sveta vrátane tých zo Slovenska budú spoločne rokovať o ambicióznych cieľoch na záchranu planéty. V snahe zvýšiť na Slovensku povedomie o konferencii, oslovilo Britské veľvyslanectvo v Bratislave viacero inštitúcií s ponukou a so žiadosťou nasvietiť svoje budovy do zelenej farby, aby tak spoločne vyjadrili postoj k ochrane klímy a našej planéty.

 

Svietiť nazeleno bude 1. až 2. novembra viac ako 20 budov naprieč celým Slovenskom. „Množstvo pozitívnych odpovedí a rôznorodosť stavieb, vrátanie viacerých slovenských dominánt, ktoré sa k nám pridajú, ma naozaj potešilo. Je to veľmi povzbudzujúci signál z rôznych častí slovenskej spoločnosti vrátane vládnej, akademickej, kultúrnej, mediálnej a ďalších, že im na ochrane planéty záleží. Očakávame, že COP26 prinesie zásadný a praktický zlom z hľadiska zníženia emisií a ochrany životného prostredia. A aj Slovensko zohrá svoju rolu,” povedal britský veľvyslanec Nigel Baker.

 

Cieľom projektu však nie je len nasvietenie budov. Niektorí partneri sa napriek ich veľkému nadšeniu pre túto myšlienku nemôžu k výzve pridať, vzhľadom na nedostatočné technické vybavenie.  Preto sa pridávajú virtuálne, a to prostredníctvom sociálnych médií, kde si ako svoje pozadie zvolia na čas trvania konferencie (31. október – 12. november) logo COP26.  „Už teraz sa teším na fotografie budov, ktoré nasvietia Slovensko na zeleno. Budem ich hrdo zdieľať s kolegami v Spojenom kráľovstve a širším organizačným tímom COP26 ako jasný odkaz zo Slovenska,” uzavrel Nigel Baker.