Trenčín je jedno z troch slovenských miest, ktoré sa uchádzajú o titul Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2026. Medzinárodná komisia, ktorá ma na starosti výber víťaza, navštívila Trenčín. Počas svojho niekoľkohodinového programu zavítala aj do priestorov synagógy. Tá totiž patrí medzi kľúčových partnerov celého projektu.
Delegáciu odborníkov privítala pred synagógou predsedníčka Židovskej náboženskej obce (ŽNO) v Trenčíne Oľga Hodálová. Následne predstavila projekt obnovy, ktorý budovu v najbližších rokoch čaká. „Máme to šťastie, že sme sa zaradili medzi stavby, ktoré získali finančnú podporu z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. Dostali sme príspevok vo výške takmer 900-tisíc eur, plus povinná spoluúčasť Židovskej náboženskej obce je vo výške ďalších 110-tisíc eur. Náš projekt obnovy bol vyhodnotený v rámci danej schémy ako druhý najúspešnejší,“ zdôraznila Hodálová.
Budúci rok sa začnú stavebné práce na obnove interiéru, reštaurovanie čaká hlavnú stenu, kde bol umiestnený Aron Kodesh. Následne začne v synagóge fungovať moderné kultúrne centrum, ktorého súčasťou bude aj jedinečná výstava židovskej kultúry stredného Považia. „Vrátime sa istým spôsobom späť k tomu, čo u nás pred rokmi fungovalo, ale museli sme to pre zlý stav budovy prerušiť – teda vraciame sa k organizovaniu výstav, besied, workshopov či diskusií. Chceme, aby sa synagóga stala miestom stretávania, tolerancie, zbližovania kultúr,“ potvrdila predsedníčka ŽNO v Trenčíne. Projekt Trenčín 2026 preto vníma ako veľmi dôležitý. „Sme jedným z jeho kľúčových partnerov a pre nás má obrovský význam aj preto, že nezabúda na menšiny. Práve naopak, chce čo možno najviac ukázať ich kultúrnu pestrosť, jedinečnosť, originálnosť,“ uzavrela Hodálová.
Okrem Trenčína sa Európskym hlavným mestom kultúry 2026 chcú stať aj Nitra a Žilina. Ktoré mesto sa napokon bude pýšiť prestížnym titulom, by malo byť známe 10. decembra.