Stavebné práce sa chýlia k svojmu záveru

Zobraziť v aktualitách

 

Prvá etapa obnovy trenčianskej synagógy je financovaná za pomoci grantov EHP a Nórska a štátneho rozpočtu. Vďaka projektu vznikne v interiéri jedinečná výstava venovaná židovskej histórii a kultúre na strednom Považí.

 

Obnova trenčianskej synagógy sa blíži k svojmu záveru. Ikonická stavba v centre krajského mesta dostáva nový impulz vďaka projektu, na ktorých získala Židovská náboženská obec  (ŽNO) Trenčín financie z grantov EHP a Nórska a taktiež zo štátneho rozpočtu. „Sú za nami archeologické práce, máme hotové izolácie, dlažbu, v ktorej sa nachádzajú nové elektrické rozvody a kúrenie, sociálne zariadenia. Čoskoro budú zreštaurované aj vstupné dvere, takže synagóga bude mať opäť dôstojný vstup,“ vymenúva predsedníčka ŽNO Oľga Hodálová. Do konca tohto roka by mali byť hotové aj okná, ktoré sa nachádzajú na kupole. Tie sa budú dať otvárať. Celá budova je zároveň odvodnená.

 

Dôležitou súčasťou prác bolo čistenie interiéru od sekundárnych náterov. Išlo o tisíce metrov štvorcových, ktoré prešli rukami odborníkov. Reštaurátorom sa pod bielou omietkou podarilo objaviť krásne motívy v štýle Art deco, ktoré pôvodne zdobili steny. „Aktuálne už máme celú synagógy vyčistenú, a to až od troch vrstiev nánosov. Nasledovať bude fixácia,“ vysvetlila Oľga Hodálová s tým, že v ďalšej etape by chceli pristúpiť k reštaurovaniu výmaľby. Komplikáciou je však v tomto prípade nedostatok obrazových dokumentov, ktoré by zachytávali interiér synagógy. „Máme jednu čiernobielu fotografiu a jeden obraz, ktorý je navyše nepresný,“ skonštatovala.

 

V rámci projektu vznikne v priestoroch synagógy expozícia judaík, ktorá sa bude podrobnejšie venovať histórii a kultúre židovského obyvateľstva na strednom Považí. Skelet sa už vyrába, historici zároveň zhromažďujú archívne materiály, ktoré chcú ukázať verejnosti. „Reštaurujeme niektoré nehnuteľné predmety zo synagógy, ktoré máme a ktoré v nej vystavíme – napríklad špeciálne hodiny. Máme tiež tóry či parochet na Aron ha-kodeš,“ pokračuje predsedníčka ŽNO Trenčín.

 

Prípravu expozície má na starosti partner projektu, ktorým je Židovský kultúrny inštitút na čele s riaditeľom Marošom Borským. Ten má už s podobnými projektami viaceré skúsenosti. Obnovoval a reštauroval Bárkányho zbierku v Prešove, ktorá je najväčšou zbierkou judaík na Slovensku, a pripravoval tiež expozíciu v bratislavskej synagóge. „Tím, ktorý okolo seba sústredil, je veľmi kvalitný,“ hovorí Oľga Hodálová. S inštaláciou expozície by sa malo začať tento rok, v apríli ju sprístupnia verejnosti. Vtedy by mala synagóga začať opätovne fungovať.

 

Na obnovu synagógy získala ŽNO Trenčín pôvodne 898-tisíc eur z grantov EHP a Nórska a zo štátneho rozpočtu. Tento rok jej pridelili ešte dodatočné finančné prostriedky vo výške 201 691 eur. Rekonštrukcia budovy by mala v budúcnosti pokračovať, a to za pomoci ďalších externých finančných zdrojov, ktoré sa snaží ŽNO získať.