Prechádzka mestom priviedla do synagógy množstvo návštevníkov

Zobraziť v aktualitách

Trenčianska synagóga sa počas prvého septembrového víkendu opäť otvorila pre verejnosť. Kultúrno-informačné centrum v jej priestoroch zorganizovalo ďalšiu prechádzku mestom, plnú zaujímavých informácií. Desiatky návštevníkov sa dozvedeli viac nielen o histórií samotnej synagógy, ale aj o ďalších miestach, ktoré súvisia so židovskou komunitou v Trenčíne.

 

„Teším sa na každú jednu prechádzku, ale táto bola pre mňa špeciálna práve tým, že synagóga bola veľmi dlho zatvorená. Naposledy sme v nej boli asi štyri alebo päť rokov dozadu. Keďže viem, že sa teraz sa chystá jej rekonštrukcia a ďalšie roky bude zase zatvorená, tak to bola jedinečná príležitosť, aby sme ľuďom o nej povedali niečo viac,“ vysvetľuje sprievodkyňa Zuzana Novodvorská.

 

Návštevníci si posledné sprístupnenie synagógy pred obnovou pochvaľovali. Väčšinu z nich zaujala v prvom rade krásna výmaľba kupoly, ďalší sa zase zaujímali o pripravovaný projekt obnovy z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. „Je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili, že tu synagóga je a že tu bola aj v minulosti. Tiež by si mali uvedomiť, že tu kedysi bola silná židovská komunita a že tá tu dnes už nie je. A tiež by si mali uvedomiť dôvod, prečo je to tak a vyvarovať sa ho,“ upozorňuje Zuzana Novodvorská.

 

Prechádzky mestom, ktoré sú spojené so židovskou tematikou, sa v Trenčíne tešia veľkej obľube. Už v minulosti si mohli záujemcovia vypočuť prednášku o židovských sviatkoch, zvykoch či kuchyni.  „Ďalšia vec, ktorá ľudí motivuje, aby sa prišli pozrieť, je to, ak niečo nie je bežne prístupné. A to je práve prípad trenčianskej synagógy. Preto sa veľmi teším, že v budúcnosti opäť otvorí svoje brány,“ uzavrela Novodvorská.